Konuşmacılar

Uluslararası Darbeyle Mücadele ve 15 Temmuz Sempozyumu Konuşmacıları

*Konuşmacılar, sempozyum programındaki konuşma sıralarına göre listelenmiştir.

Av. Necati Ceylan

1946, Bolu doğumlu. 1970 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. 1973 yılından beri serbest avukatlık yapmakta. 1977-1979 yılları arasında Millet Partisi Başkanlığı, 1988 – 2000 yılları arasında Hukukçular Derneği Başkanlığı görevini yürüttü. 1996 ve 2000 yıllarında İstanbul Barosu Çağrı Avukatlar Grubu Adayı oldu. Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı ile Araştırma ve Kültür Vakfının Başkanlığını yaptı. Birçok dernek ve vakıfta üyeliği bulunan Ceylan, hâlen Uluslararası Hukukçular Birliği Genel Sekreterliği görevini yürütmektedir.

Prof. Dr. Mahmut Ak

1965, Tokat doğumlu. 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden mezun oldu. Aynı fakültede Yeniçağ Tarihi Ana Bilim Dalında Araştırma Görevlisi oldu. 1997 yılında “Aşık Mehmed ve Menazırü’l-avalim’i” konulu teziyle yüksek lisans eğitimini tamamlayan Prof. Dr. Ak, “Menazırü’l-avalim (Tahil-Metin)” konulu teziyle 1997 yılında Doktor unvanını aldı.

Abdulhamit Gül

1977, Gaziantep – Nizip doğumlu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Bir dönem serbest avukatlık yaptı, lise yıllarından itibaren çeşitli sivil toplum örgütlerinin farklı kademelerinde görev aldı. Siyasi, güncel ve edebî konularda pek çok makale ve denemesi yayımlandı. AK Parti 4. Olağan Kongresinde MKYK Üyeliğine seçildi. Seçim İşleri Başkan Yardımcılığı ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 25. ve 26. Dönemde Gaziantep Milletvekili seçilen Gül, 12 Eylül 2015 tarihinde yapılan AK Parti 5. Olağan, 2. ve 3. Olağanüstü Büyük Kongrelerinde yeniden MKYK Üyeliğine seçilerek AK Parti Genel Sekreteri olarak görevlendirildi. Abdulhamit Gül, 19 Temmuz 2017 tarihinde 65. Hükûmette Adalet Bakanlığı görevine getirildi.

Av. Hüseyin Aydın

1995 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Aynı fakültede Kamu Hukuku Ana Bilim Dalında Yüksek Lisans yaptıktan sonra Doktorasını tamamladı. 1996 yılında Ankara Barosundan avukatlık ruhsatı aldı. Bir yıl avukatlık yaptıktan sonra 1997 yılında hâkim-savcılık stajına başladı. 1999-2000 yılında Gaziantep’te Cumhuriyet Savcısı olarak görev yaptıktan sonra istifa ederek avukatlık mesleğine döndü. Hukuk alanında yayımlanmış iki kitabı ve birçok makalesi bulunmaktadır. Hâlen Ankara Barosuna bağlı avukat olarak mesleğini sürdürmekte, özel bir üniversitede öğretim görevlisi olarak görev yapmaktadır.

Bekir Bozdağ

1965, Yozgat Akdağmadeni doğumlu. Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ile Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Yüksek lisansını Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dinler Tarihi Ana Bilim Dalında tamamladı. Kamu görevinde bulundu, serbest avukat olarak çalıştı. 18 Nisan 1999 seçimlerinde Fazilet Partisinden (FP) Akdağmadeni Belediye Başkan Adayı oldu, FP Yozgat İl Yönetimine seçilerek Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı yaptı. Ak Parti Yozgat Kurucu İl Yönetiminde yer alan Bozdağ, 2001 – 2002 yıllarında Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. 22, 23, 24 ve 26. Dönemlerde Yozgat Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisinde yer aldı. Adalet Komisyonu üyeliği (2002-2007), Ak Parti Türkiye Büyük Millet Meclisi Grup Başkanvekilliği (2007-2011), 61. Hükûmette Başbakan Yardımcılığı (2011-2013), 61. ve 62. Hükûmetlerde Adalet Bakanlığı (2013-2015) yaptı. 24 Haziran 2018 Genel Seçimleri Ak Parti 27. Dönem Milletvekili seçildi.

Mahir Ünal

1966, Kahramanmaraş Elbistan doğumlu. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu. İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyal Yapı ve Sosyal Değişme Ana Bilim Dalında yüksek lisansını  tamamladı. 1992 yılında öğretmen olarak göreve başladı; kent çalışmaları, yerel yönetimler ve siyasal iletişim konularında danışmanlık hizmetleri verdi. 2005 yılında İTO’da müşavirlik, 2007-2009 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. 2003 yılında AK Parti Siyaset Akademisinde dersler veren Ünal, 2004’ten bu yana yapılan tüm seçimlerde Ak Parti seçim kampanyalarını hazırlayan strateji ekiplerinde yer aldı. 2009 yılında Ak Parti 3. Olağan Büyük Kongresinde MKYK üyeliğine seçildi, AR&GE Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. Aynı yıl Ak Parti Siyaset Akademisi Koordinatörlüğünü üstlenen Ünal, 2011 Genel Seçimlerinde Kahramanmaraş’tan milletvekili seçildi ve Grup Başkanvekilliği görevine getirildi. 64. Hükûmette Kültür ve Turizm Bakanlığı görevini yürüttü. 24, 25 ve 26. Dönemlerde Kahramanmaraş Milletvekilliği ve Ak Parti Grup Başkanvekilliği yapan Mahir Ünal İstanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Ana Bilim Dalında Doktora çalışmasına devam etmekte; Ak Parti Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı ile Parti Sözcülüğü görevlerini sürdürmektedir.


Prof. Dr. Burhanettin Duran

1993 yılında Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu. 1993-2001 yılları arasında Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünde yüksek lisans ve doktora çalışmalarını tamamladı. Aynı yıllarda Sakarya Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünde araştırma görevlisi olarak çalıştı. 2001-2009 yılları arasında Sakarya Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yaptı. 2010-2011 öğretim yılını George Mason Üniversitesinde misafir öğretim üyesi olarak geçiren Duran, İstanbul Şehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde profesör olarak bulundu. 19. Dönem Parlamento Tarihi (3 cilt) başlıklı kitabı yayımlanan Prof. Dr. Duran, hâlen SETA’nın genel koordinatörlük ile Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesinde Profesörlük görevlerini yürütmektedir.

Prof. Dr. Refik Korkusuz

1963, Diyarbakır doğumlu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olduktan sonra bir süre serbest avukatlık yaptı. Yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamlayan Prof. Dr. Korkusuz, 1995 yılında yardımcı doçent olarak Çanakkale 18 Mart Üniversitesinde göreve başladı. 2011 yılında İstanbul Medeniyet Üniversitesi Hukuk Fakültesine profesör olarak atandı. Güreşte 5 kez Türkiye şampiyonu olan Prof. Dr. Korkusuz, Türk Güreş Federasyonunun hukuk komisyonu başkanlığını yaptı. Yayımlanan 9 kitabı bulunmaktadır. Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu üyesidir. Yeni Yüzyıl Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı ve İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı görevlerinde bulunan Prof. Dr. Korkusuz, hâlen Medeniyet Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı görevini yürütmekte.

Dr. Raşid Gannuşi

Tunuslu düşünür, İslâmî Nahda Hareketinin lideri. 1941 yılında Tunus’un güneybatısındaki bir köyde doğdu. 18 yaşında el-Zeytun’da dini eğitim almaya başladı. Şam Üniversitesi (1968), Zitouna Üniversitesi (1962) ve Kahire Üniversitesinde eğitimlerine devam eden Gannuşi, 1970’li yıllarda ülkesine dönerek Nahda Hareketini başlattı. Kendisini ‘Müslüman demokrat’ olarak tanımlayan Gannuşi 1980 yılında İngiltere’ye sürgün edildi. 2011 yılındaki Yasemin Devrimiyle Tunus’a dönen Gannuşi, Nahda Hareketinin genel başkanlığına seçilerek aktif siyasete atıldı. Raşid Gannuşi’nin İngilizce, Fransızca, Türkçe ve Farsça başta olmak üzere birçok dile tercüme edilmiş eserleri bulunmaktadır.

Av. Samir Altunkaynak

1972, Mardin Midyat doğumlu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Başta idare hukuku, ticaret, sosyal medya hukuku ve sigorta hukuku alanlarında olmak üzere bir çok alanda seminer ve çalışmada faaliyetlerde bulundu. Yurt dışı ve yurt içinde bir çok şirkete danışmanlık ve hukuki destek sağladı. Ankara Barosu Bilişim Kurulu, Hayvan Hakları Kurulu, Tüketici Hakları Kurulu, İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Kurulu ile Sosyal İlişkiler Kurulu bünyesinde çalışmalar yaptı. Hâlen Ankara Barosuna kayıtlı olarak avukatlık mesleğini devam ettirmektedir.


Dr. Tarık El Haşimi

1942’de Bağdat’ta doğdu. 1959 – 1962 yılları arasında askeri akademide eğitim gördü. Mustansıriyye Üniversitesinde 1969 yılında ekonomi lisansını, 1978 yılında aynı alanda yüksek lisansını tamamladı. 1979 yılında Avrupa’da yaşamaya başlayan Haşimi, Saddam Hüseyin liderliğindeki Irak’ın 1990’da Kuveyt’i işgal etmesinin ardından ülkesine döndü. 2003’te başlayan ABD işgalinin ülkede oluşturduğu yeni yapı içerisinde Sünni kesimin temsilcilerinden biri olarak ön plana çıktı. 2006 yılında Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atandı. ABD’nin 2003 yılında Irak’ı işgalinin ardından Washington’ın askeri varlığına karşı çıkarak ülkedeki şiddet olaylarından ABD’yi sorumlu tuttu. Maliki hükûmeti tarafından etnik gerilimi artırmak, yolsuzluklara imza atmak ve mezhepçilik yapmakla suçlanan Haşimi, 2011 yılında Bağdat Havaalanında gözaltına alınmak istenince Kuzey Irak Bölgesel Yönetimine sığındı. Hakkında önce tutuklama, 2012 yılında da idam kararı çıkarıldı. Uzun bir süre Irak’ın kuzeyindeki Kürt yönetiminin himayesinde kalan Haşimi, Nisan 2012 başlarında önce Katar’a, oradan Suudi Arabistan’a gitti, son olarak Türkiye’ye geldi. Uluslararası Polis Teşkilatı (Interpol), Mayıs 2012’de “Irak’taki ‘terör saldırılarını finanse etmek ve bunlara yardımcı olmak’ şüphesiyle Haşimi’nin yakalanması için kırmızı bülten yayımladı.


Mohamed El-Moctar Shinqiti

Katar’daki Hamad Bin Khalifa Üniversitesinde siyaset etiği ve din tarihi profesörü. Amerika’da Texas Tech Üniversitesinden “Haçlı Seferleri’nin Sünni-Şii İlişkilerine Etkisi” adlı teziyle doktora derecesini aldı. Akademik ilgi alanları arasında din felsefesi, dini reform, politik felsefe ve politik dönüşüm yer almaktadır.

Arapçadaki kitapları arasında İslam Medeniyetinin Anayasal Krizi, Peygamberlerin Yoldaşları Arasındaki Siyasi İhtilaflar, Yirminci Yüzyılda En İyi Müslüman Zihinler, Ruhun Yaraları; İngilizce çalışmaları arasında “A Painful Quest for God:  Augustine ve Al-Gazali’nin Ön Dönüşüm Momenti”, “Erken Amerika’da Müslüman Algısı” ve “Allah’ın Köleleri: Amerika’da ilk Afrikalı Müslümanlar” yer almaktadır. Eserlerinin çoğu Türkçeye de çevrildi.


Dr. Av. Hüseyin Kaya

1970, Rize Çayeli doğumlu. 1993 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. İnsan hakları aktivisti ve yazar. Refah Partisi, Fazilet Partisi ve Ak Parti’de siyaset yaptı. Hâlen Hukuki Araştırmalar Derneği Genel Başkanı görevini yürütmekte, serbest avukatlık yapmaktadır.


Saadet Oruç

1972 yılı Ereğli doğumlu. İlk okul ve lise yılları doğup büyüdüğü Ereğli’de geçti. Karadeniz Ereğli Anadolu lisesini başarıyla tamamladıktan sonra,  2011 yılında Ecole Superieure Journalisme de Paris (Validation Acquis Experience-VAE) diploması aldı. Aynı bölümde 2016 yılında itibaren yazılı basın ve İnternet haberciliği üzerinde yüksek lisans çalışmaları başladı. Saadet Oruç, mesleğine 1995 yılında diplomasi muhabiri olarak başladı. “Turkish Daily News”, “Kanal 7” ve “BRT”de diplomasi muhabiri, 2002 – 2007 yılları arasında Doğan Haber Ajansı’nın Paris muhabiri olarak görev yaptı. Haydar Aliyev, Pervez Müşerref, Mesut Barzani, Celal Talabani, Raşid Gannuşi, Salih Müslim, Mahmud Abbas, Şimon Peres’le röportajları yayınlandı. Başlangıç düzeyinde Almanca ve Kürtçe, iyi derecede İngilizce ve Fransızca bilen Saadet Oruç, 2015 Kasım ayından itibaren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışman oldu. Star’daki yazılarına devam ediyor.
Prof. Dr. Ergün Yıldırım

 

1965, Elazığ doğumlu. Marmara Üniversitesi Sosyoloji Bölümü mezunu. Hâlen Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Ana Bilim Dalı öğretim üyesi olarak görev yapmakta. Bir dönem Bilgi Hikmet, Kitap Dergisi ve Yeni Zemin gibi dergilere katkı sağladı. Hayali Modernlik, Değişen Din Anlayışının Sosyolojisi, Akif’in Leylası, Simurgan Kanatları ve Öznenin Ölümü kitaplarını yayımladı.
Av. Dr. Mehmet Sarı

1975, Çorum doğumlu. 1997 yılında Dicle Üniversite Hukuk Fakültesinden mezun oldu. İstanbul Barosu’na kaydını yaptıktan sonra 2005 yılına dek kamuda avukatlık görevini üstlendi, ardından serbest avukatlık yapmaya başladı. 2007 yılında İstanbul Kadir Has Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde “Özel Hukuk” alanında yüksek lisans yaptı. 2007 -2010 yılları arasında Fransa’da Strasbourg (Robert Schuman) Üniversitesinde Fransızca eğitimi aldı, Uluslararası Hukuk Master programını takip etti. Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde “Kamu Hukuku” üzerine doktora tezini tamamladı. İstanbul Barosu Avukat Hakları Merkezinde, İstanbul Barosu CMK servisinde görev yaptı. Hâlen Uluslararası Hukukçular Birliği kurucu üyesi ve Fransa – Türkiye Öğrenci Konseyi üyesidir.


Av. Hüsnü Tuna

1954 yılında Konya’nın Bozkır ilçesinin Armutlu köyünde doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. 1985-2007 yılları arasında serbest avukatlık yaptı. Hukukçular Derneği Başkanlığı ile birkaç vakfın başkanlığı görevlerini yürüttü. Hukukçular Derneğini temsilen İnsan Hakları Danışma Kurulu Üyeliğinde bulundu. Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatının (AGİT) insani boyut toplantılarına katıldı. Hukuk ve insan hakları üzerine, yargının işleyişiyle ilgili birçok makale yazdı. 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde Ak Partiden Konya milletvekili seçildi. Uluslararası Hukukçular Birliği Kurucu Üyesidir.Av. Cüneyt Toraman

 

1958, Ordu – Kumru doğumlu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. 1984 yılında İstanbul Barosuna kaydoldu, 1985 yılında serbest avukatlık yapmaya başladı. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk bölümünde yüksek lisans yaptı. Hukukçular Derneğinde yönetim kurulu üyesi olarak bulundu. Sivil Anayasa Komisyonunda görev yaptı. Mazlum-Der ile İnsani Haklar Sosyal ve Hukuki Araştırma Merkezi Derneğinin (İNSO) kurucu üyeleri arasında yer aldı. Giresun Eğitim Vakfı (GİMEV) kuruluşunda mütevelli heyeti üyesi oldu. Ticaret hukuku ve inşaat hukuku başta olmak üzere avukatlık, muhtelif kooperatif ve şirketlerde hukuk danışmanlığı yapmakta.Av. Yasin Şamlı

 

1963, Erzincan doğumlu. 1997 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Ceza hukuku alanında uzmanlaştı. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında yöneticilik yaptı. Birçok toplumsal davanın avukatlığını üstlendi. 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili İstanbul Darbe Ana Davasında şehit yakını ve gazilerin avukatlık organizasyonunu yapan Av. Şamlı 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Borsa İstanbul, Atatürk Havalimanı, 4 Kara Havacılık davalarını T.C. Başbakanlığı Vekili olarak takip etmektedir.  Halen serbest avukat olarak çalışmalarını sürdürmektedir.Av. Figen Şaştım

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Bilgi Üniversitesinde ekonomi alanında yüksek lisans yaptı. 20 yıl avukatlık yaptıktan sonra Bakanlık Müşaviri olarak göreve başladı. Hâlen Gazi Üniversitesi Kamu Hukuku alanında doktora yapmakta ve Hukukçu Kadınlar Derneği Başkanı olarak sivil toplum alanındaki çalışmalarını sürdürmektedir.Ömer Faruk Aydıner

1974, Elazığ doğumlu. 1996 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Konya Selçuk Üniversitesi Kamu Hukuku Bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi Kapsamında Tutuklama ve Adli Kontrol Tedbirleri isimli kitap yayımladı. Sırasıyla  Isparta Şarkikaraağaç Cumhuriyet Savcılığı, Şanlıurfa Akçakale Cumhuriyet Savcılığı, Sinop Boyabat Cumhuriyet Savcılığı, Çatalca Cumhuriyet Başsavcılığı, Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği görevlerinde bulundu. 31.07.2017 tarihinde Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı olarak atandı. İstanbul Medipol Üniversitesi Kamu Hukuku Bölümünde doktora eğitimine devam etmektedir.Prof. Dr. Yasin Aktay

1966, Siirt doğumlu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümü mezunu. Yüksek lisans ve doktorasını aynı üniversitede yaptı. Selçuk Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Sosyoloji Bölümünde, Sosyoloji doçenti ve profesörü olarak görev yaptı. ABD’nin değişik üniversitelerinde araştırmalar yaptı, dersler verdi. Çok sayıda bilimsel kitap, makale ve bildirileri bulunan Prof. Dr. Aktay, çeşitli dergilerin editörlüğünü yaptı. TÜBA Üyesidir.


Prof. Dr. Alexandr Dugin

1962 doğumlu. Rus dış politika danışmanı ve Neo-Avrasyacı akımın günümüzdeki önde gelen temsilcilerinden, filozof. Putin’in en önemli başstratejisti. Moskova Üniversitesi’nin Siyaset ve Sosyoloji Bölümü eski öğretim üyelerinden. 2014 yılında “Putin, Putin’e Karşı” adlı kitabı yayımlandı. Ukrayna’daki gelişmeleri Amerika’nın ilan ettiği bir “vekalet savaşı” olarak değerlendirerek buna karşılık Kırım’ın Rusya tarafından ilhak edilmesini istedi. Türk-Rus uçak krizinin aşılmasında çok kritik rol oynadı. Ülkesinde “Rus dış politikasının mimarı” olarak adlandırılıyor.

Dr. Ali Hüseynli

1968 Bakü doğumlu. Hukuk bilimleri doktoru. Azerbaycan’ın Rusya parlamentolar arası işçi grubunun başkanı. Azerbaycan Milli Meclisi Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu üyesi. 1993 yılında Bakü Devlet Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. 1991-1995 yıllarında Azerbaycan Cumhuriyeti Yargıtay’ında, 1995-1996 yıllarında Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlık İcra Aparatında, 2000-2015 yıllarında Azerbaycan Milli Meclisinde milletvekili olarak görev yaptı. 2005-2015 yıllarında Mahkeme Hukuk Konseyi üyeliğinde bulundu. 2003 yılından beri Azerbaycan Millet Meclisinde hukuk siyaseti ve devlet kuruculuğu komitesi başkanı görevini yürütmekte.

Prof. Dr. Mehmet Akif Aydın

1948, Niksar doğumlu. 1974 yılında İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü (Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi) ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. 1977 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İslam Araştırmaları Enstitüsüne asistan olarak girdi. 1981 yılında “Osmanlı Aile Hukukundaki Gelişmeler ve Hukuk-ı Aile Kararnamesi” adlı tezle doktor oldu. 1983 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesine Hukuk Tarihi yardımcı doçent olarak atandı. 1987 yılında aynı ana bilim dalında doçent, 1993 yılında da profesör oldu. Kahire Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültelerinde birer yıl misafir araştırmacı olarak çalıştı. 1 Mart 2009’da Bakanlar Kurulu kontenjanından Yükseköğretim Kurulu Üyeliğine atandı. Hâlen Yükseköğretim Kurulu Üyeliği görevini sürdürmekte, Medipol Üniversitesi Hukuk Fakültesi dekanı olarak görev yapmaktadır.

Prof. Dr. İlber Ortaylı

1947’de Bregenz, Avusturya’da dünyaya geldi. Kırım Tatarı bir ailenin çocuğu olarak doğan Ortaylı, iki yaşındayken ailesiyle birlikte Türkiye’ye göç etti. 1965’te Ankara Atatürk Lisesi’nden mezun oldu.1970’te Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih- Coğrafya Fakültesi’nin tarih bölümünü bitirdi. Halil İnalcık, Mümtaz Soysal, Seha Meray gibi kişilerin öğrencisi oldu. Viyana üniversitesi Slavistik ve Orientalistik Bölümü’nde eğitim gören İlber Ortaylı, yüksek lisans çalışmasını Chicago Üniversitesi’nde Halil İnalcık ile yaptı. Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde 1974 yılında doktor oldu. 1979 senesinde de “Osmanlı İmparatorluğunda Alman Nüfuzu” çalışmasıyla doçent oldu.1982 tarihinde devletin akademik politikalarına tepki olarak istifa etti. Bu dönemde Viyana, Berlin, Paris, Princeton, Moskova, Roma, Münih, Strazburg, Yanya, Sofya, Kiel, Cambridge, Oxford ve Tunus üniversitelerinde misafir öğretim üyeliği yaptı. 1989’da Türkiye’ye dönerek profesör oldu.Yerli, ve yabancı dergilerde Osmanlı ve Rus tarihi ile ilgili makaleler yayınladı.Birçok kitabı bulunan İlber Ortaylı, şu an Galatasaray Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi’nde Türk Hukuk Tarihi dersi vermekte.